2013. augusztus 25., vasárnap

A magánfogadalom jogi szabályozása

Duccio: Jézus és a kánonjogászok (1310)
Az Egyházi Törvénykönyv 1191-1197 paragrafusaiban tesz említést a magánfogadalomról.

„1191. kán. - 1. §. A fogadalmat, vagyis az Istennek megfontoltan és szabadon valamely lehetséges és nagyobb jóra tett ígéretet a vallásosság erénye alapján teljesíteni kell.
  2. §. Fogadalom tételére képesek mindazok, akik értelmük kellő használatával rendelkeznek, hacsak a jog el nem tiltja őket.
  3. §. A súlyos és igazságtalan félelem vagy megtévesztés hatása alatt tett fogadalom magánál a jognál fogva semmis.

1192. kán. - 1. § A fogadalom nyilvános, ha az egyház nevében a törvényes elöljáró fogadja el; egyébként magánfogadalom.
  2. §. Ünnepélyes, ha az egyház ilyennek ismeri el; egyébként egyszerű.
  3. §. Személyi, ha a fogadalomtevő cselekvését ígéri; dologi, ha valamilyen dolgot ígér; vegyes, ha személyi és dologi jellege is van.

1193. kán. - A fogadalom önmagában csakis azt kötelezi, aki letette.

1194. kán. - A fogadalom megszűnik a kötelezettség megszűnésére kitűzött idő lejártával, az ígéret tárgyának lényegi megváltozásával, a fogadalom feltételének vagy célokának megszűntével, felmentéssel és a fogadalom megváltoztatásával.

1195. kán. - Akinek hatalma van a fogadalom tárgya fölött, az felfüggesztheti a fogadalom kötelezô erejét mindaddig, amíg számára a fogadalom teljesítése hátránnyal jár.

1196. kán. - A római pápán kívül, ha a felmentés nem sérti mások szerzett jogát, magánfogadalmak alól, megfelelő okból felmentést adhatnak:
  1. a helyi ordinárius és a plébános, összes alárendeltjeik és az idegenek vonatkozásában is;
  2. a klerikusi, pápai jogú szerzetes intézmény vagy az apostoli élet ugyanilyen társasága elöljárója, a tagok, a novíciusok és az éjjel-nappal az intézmény vagy társaság házában tartózkodók vonatkozásában;
  3. azok, akiknek az Apostoli Szentszék vagy a helyi ordinárius megbízásából felmentési hatalmuk van.

1197. kán. - Amit valaki magánfogadalommal ígért, azt ő maga nagyobb vagy egyenértékű jóra változtathatja, kisebb jóra azonban csak az változtathatja, akinek hatalma van a fogadalom alól felmentést adni az 1196. kán. szerint.”

Forrás: Egyházi Törvénykönyv

A közösségen kívüli tett magánfogadalom szabályozása nem terjed ki minden lépésre, nagyban függ a fogadalomtételt elfogadó paptól, hogy milyen szöveggel, időtartamra (egy vagy több év vagy örökre) és minőségben (csak tisztasági vagy hármas fogadalom szegénységre, tisztaságra és engedelmességre) fogadja el a magánfogadalmat de a magánúton és közösségben a szegénységi és engedelmességi fogadalmak esetén a teológiai tartalmi különbségek miatt megkérdőjelezhető az indok magánfogadalom esetén.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése